Поврзете се со нас

Свет

Звезда доведе играч со шампионски прстен од НБА лигата

Објавено

на

foto: basketnews.com

Црвена Звезда се обидува да изгради што подобар, поквалитетен, покомпетитивен тим за престојнава сезона во која цел ќе биде да се врати титулата во АБА лигата и да се стигне што е можно подалеку во Евролигата.

„Црвено-белите“ по потписите на Теодосиќ, Симоновиќ, Ханга, Боломбој, Нејпир, Дос Сантос и Гиедраитис успеа да го ангажираат и искусниот Немања Бјелица.

Бјелица си замина од Фенербахче и со тоа се создадоа услови да се врати во Звезда по пауза од 13 години. Тој имаше одлични сезони во Европа, беше и МВП на Евролигата во 2015 година по што замина во НБА лигата каде беше дел од Минесота, Сакраменто, Мајами и Голден Стејт каде стана шампион во 2022 година.

Немања може да ги покрие позициите 4 и 5 и со своето знаење, умешсност, квалитет може да биде огромно засилување за Звезда по услов да биде фит и подготвен, поточно повредите да се зад него.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни