Поврзете се со нас

АТП

Зверев: Немојте да го отпишувате Надал…

Објавено

на

Александер Зверев немаше никакви проблеми и обезбеди пласман во третото коло на Австралија Опен и тоа откако славеше над Џон Милман со 3-0 во сетови.

Со ова Германецот само потврди дека е во добар ритам и дека ќе има што да каже на овој турнир на кого го нема бранителот Новак Ѓоковиќ поради добро познати причини. Со оглед на отсуството на Ноле доста тенисери гледаат шанса за да победат, а меѓу нив дефинитивно е и олимпискиот шампион од Токио.

Токму Зверев кој беше запраша за тоа кој е најдобар играч на тврда подлога издвои неколку асови кои можат да слават во Мелбурн.

-Видете, мислам дека Новак е веројатно најдобриот. Нема дилема. Има и најмногу титули. Ама сум кажал многу пати досега, мислам дека Данил Медведев има незаборавни турнири во последните неколку месеци, па и години, тој е еден од најдобрите на тврда подлога.

-Го освоив олимпиското злато, завршниот турнир, па по тоа може да се види дека и јас играм добро на оваа подлога. Тука е и Циципас, мислам дека може да игра одлично. Мислам и дека Рафа повторно игра квалитетен тенис. Тој не е некој кој лесно може да го отпишете на овој турнир, -порача Зверев.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни