Поврзете се со нас

Германија

Зомер за престојот во Минхен: Видов како функционираат работите во Баерн, секогаш се издвојуваат…

Објавено

на

foto:twitter.com/FCBayernEN

Јан Зомер скоро една деценија беше дел од Борусија Менхенгладбах, но на почетокот на оваа година доби можност, повик од Баерн Минхен, шанса која не ја одби и се пресели на „Алијанц Арена“ каде имаше задача да го замени повредениот Мануел Нојер.

Меѓутоа приказната на Швајцарецот со „баварците“ траеше многу кратко што за многумина беше изненадување со оглед на тоа што Нојер понатаму го нема, па во измиатиов период товарот падна врз Свен Улрајх.

Искусниот Зомер забележал некој работи во Баерн кои не му се допаднале и затоа и не се двоумел да се пресели во Милано.

-Доживеав како функционираат работите во Баерн. Постојано се избираат двајца фудбалери на кои ќе се фокусираат медиумите, а кога ќе им заврши „редот“ – наредните двајца се на мета. И јас се најдов на удар, но не сакав да се бранам со јавни изјави. Состојбата во текот на пролетта беше вознемирувачка. Откази, промени – актуелни беа бројни теми кои немаат допирни точки со спортот и затоа имаше немир во клубот.

-Секако не беше пријатно да се биде мета на такви напади, невозможно е целосно да се игнорираат таквите работи. Најважно е што секогаш давав максимум за тимот да биде успешен. Се покажа дека на крајот сепак стигнавме до колективната цел, -порача Зомер.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни