Поврзете се со нас

Европски првенства

Знаеме како можеме да дојдеме до ЕП: Пеколен распоред за Македонија во „балонот“ во Перм

Објавено

на

blank

Машката сениорска репрезентација ќе има исклучително тешка задача да се избори за пласман на Европското првенство.

Како што е познато нашиот национален тим поради позитивни случаи на КОВИД-19 не одигра ниту еден меч на турнирот во Талин во месец ноември, па затоа сега на вториот „балон“ во Перм ќе мора да играме четири средби и тоа во рок од шест дена.

Ова е најновата одлука на ФИБА која го скрои календарот за февруарскиот квалификациски циклус, а истиот за нас ќе значи пресметка со Италија, потоа со Русија, ден одмор и завршните битки со Италија и Естонија.

Дефинитивно ова е пеколен распоред за избраниците на Александар Тодоров кои ќе имаат пред себе еден „мини“ Евробаскет во Арената „Молотов“ во Перм.

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ НА ТУРНИРОТ ВО ПЕРМ

18. ФЕВРУАРИ:

Италија – МАКЕДОНИЈА

19. ФЕВРУАРИ:

Италија – Естонија

МАКЕДОНИЈА – Русија

21.ФЕВРУАРИ:

МАКЕДОНИЈА – Италија

Русија – Естонија

22. ФЕВРУАРИ:

Естонија – МАКЕДОНИЈА

 

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни