Возбуда до усвитување: Авионските трки ќе го запалат небото над Германија!

Red Bull Air Race_Andreas Schaad Red Bull Content Pool (2)

На само две трки до крајот на сезоната од Светското првенство Red Bull Air Race, време е за менување на патеката. Две недели по неверојатните 850 илјади гледачи на улиците на Порто, Португалија, најдобрите пилоти на светот ќе се натпреваруваат повторно – точно пред трибините на германскиот автодром Лаузицринг, кој се наоѓа меѓу Берлин и Дрезден. Сите ќе се обидуваат да го престигнат моменталниот лидер на табелата, Мартин Шонка. Дали чешкиот пилотможе да биде уште побрз за да остане предводник на „јатото“?

Резултатите од трката во Португалија го измешаа врвот од табелата на светското првенство, и додека на хартија се уште има седум пилоти со шанса да ја освојат титулата, реално е да се каже дека изборот е меѓу четворица – тројца претенденти гладни за нивната прва титула во сезоната и еден легендарен ас кој се бори за својот трет шампионски наслов.

Како натпреварувач во својата петта сезона, летот на Шонка во Порто беше мајсторски изведен. Чешкиот пилот постави рекорд на патеката при тренинзите и успеа да остане прибран во текот на дуелот на најдобрите четири пилоти, интензивно конкурентниот„Фајнал фор“, за на крај да ја освои победата на трката и да скокне од трето на прво место во генералниот пласман. Тоа го направи на сметка на Американецот Кирби Чемблис, кој падна од прво на трето место, а Јапонецот Јошихиде Муроја се „лизна“ од втората на четвртата позиција.

Статистиката покажува дека во две од трите претходни трки во Порто, победникот потоа го освоил и светскиот шампионат, што е добар знак за Шонка. Но не заборавајте на пилотот кој моментално е на второ место во генералниот пласман, Канаѓанецотг Пит Меклиод. Тој беше пример за постојаност во последниот дел од сезоната, освојувајќи ја пол позицијата во четирите последни трки по ред, предност која ја претвори во второ место и тоа на три трки во низа. Слична постојаност прикажа и Најџел Лемб од Велика Британија кога ја освои титулата во 2014 година, иако победи на само една трка во целата сезона.

 

Сега интервал од само 10 поени ги дели Шонка (54 поени) и неговите тројца најблиски ривали, Меклиод (50), Чемблис (47) и Муроја (44), заради што 15-те поени резервирани за победникот во Лаузицринг се особено скапоцени. Исто така вредно ќе биде и искуството на овој автодром: Лаусицринг е првата трка од календарот за 2017 година што не е над вода, туку над земја, како и прва на автодром. Оваа трка е клучна не само сама по себе, туку и како загревање за најважното – финалето на сезоната на уште една впечатлива знаменитост во мотоспортот: американскиот автодром Индијанаполис.

Додека гледачите ги чекаат возбудливи моменти на Лаузицринг, без сомнение најсилно ќе се навива за локалниот херој, актуелниот светски шампион Матијас Долдерер. Германскиот пилот оваа година имаше осцилации во резултатите, па на шестото место во генералниот пласман може да се каже дека е далеку од титулата. Но, тој е омилена фигура, која што лани трката на Лаузицринг ја заврши втор, зад Австралијанецот Мат Хол. Победа пред домашните фанови е токму тоа што му треба за пресврт на Долдерер  во оваа сезона.

Посетете ја страната www.redbullairrace.com за најнови информации и видео клипови од акцијата во Германија. Квалификациите се в сабота од 6 часот, а елиминациските трки почнуваат в недела од 14 часот.

Facebook Коментари