Поврзете се со нас

Англија

„Волците“ долго одолеваа, но на крајот доживеаја потоп на „Итихад“ (Видео)

Објавено

на

blank

Манчестер Сити делува навистина несопирливо во Премиер лигата во овој момент, а доказ за тоа е што тимот на Пеп Гвардиола успеа да постигне четири гола против противникот кој на претходните натпревари им создаваше многу проблеми.

Вулверхемптон оствари две победи на последните три меча со „граѓаните“, но ниту избраниците на Нуно Санто не најдоа решение за разиграниот Сити кој стигна и до 21-та победа во низа во сите натпреварувања.

Лидерот на табелата во Премиер лигата отвори фуриозно и сосема заслужено стигна до предност од 1:0, иако најзаслужен за тоа беше Дендонкер кој си постигна автогол по едно уфрлање од десната страна. Пред крајот на првиот дел, Сити постигна и втор гол преку Лапорт, но после подолг преглед, истиот беше поништен поради минимален офсајд.

Вториот дел почна доста лошо за Сити, Коуди израмни на 1:1 во 61-та минута и потоа имаше големи пропусти во играта на домашниот тим, кој сепак остана неказнет по неколку лошо организирани контри. Во завршницата, Сити успеа да се консолидира и Жесус погоди за 2:1 во 81-та минута, а потоа видовме уште два гола во мрежата на Руи Патрисио.

Марез ја заокружи својата одлична партија со гол, а Жесус со својот втор погодок ги постави конечните 4:1 во 94-та минута.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни