Поврзете се со нас

Европски првенства

Влаховиќ го реши балканското дерби во Подгорица, Павар со еврогол донесе триумф за Франција (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:twitter.com/EURO2024

Репрезентацијата на Србија излезе како победник од балканското дерби со Црна Гора кое вечерва се одигра во Подгорица.

Гостите се изборија за славје од 2-0, па со вкупно 6 бода се лидери во групата Г во квалификациите за Европското првенство во 2024 година. Човек на одлука беше напаѓачот на Јувентус, Влаховиќ кој беше автор на двата погодоци во 78 и 96 минута.

Во истата група, Унгарија го потврди статусот на фаворит и ја суреди Бугарија со 3-0.

Франција пак го освои Даблин благодарение на новото ремек-дело на дефанзивецот Павар. Павар кога игра за националниот тим секогаш дава супер голови, па така беше и вечерва против Република Ирска каде со „проектил“ донесе три бода во 50 минута.

На другите средби Австрија ја совлада Естонија со 2-1. Молдавија и Чешка ремизираа без голови, Холандија-Гибралтар 3-0, Полска-Албанија 1-0 и Шведска-Азербејџан 5-0.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни