Поврзете се со нас

Шпанија

Витсел се одјави од белгиската репрезентација

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/axelwitsel28

Белгиската фудбалска репрезентација во иднина нема да смета на искусниот Аксел Витсел, кој решил да ги заврши настапите во националниот тим.

Фудбалерот на Атлетико Мадрид е на второто место според бројот на настапи за „црвените ѓаволи“, но сега решил дека е време да им отстапи место на помладите и да се концентрира на клупските обврски.

Новиот селектор Доменико Тедеско не го повика Витсел во првата прозивка откако ја презема функцијата, а Витсел сега самиот се отпиша и за наредните репрезентативни обврски.

Витсел има 130 настапи за Белгија, а пред него е само Јан Вертонген со 147 репрезентативни натпревари.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни