Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Вилшир ги „поздрави“ трите легенди на Барса: Не научив ништо од нив, ги ставив во џеб на теренот (Фото)

Објавено

на

blank

Џек Вилшир пред пет дена стави крај на периодот во кој немаше клуб од стартот на натпреварувачката сезона, откако успеа да постигне краткорочен договор со Бурнмаут до крајот на месец јуни.

Поранешниот фудбалер на Арсенал остана без клуб во последниот ден од летниот преоден рок и раскинот со Вест Хем направи да биде фудбалски неактивен во изминативе пет месеци, па откако и официјално стави потпис на договорот со клубот за кој претходно играше во Премиер лигата, сега се насочува кон една нова реалноста за него, односно играње во втората англиска лига.

По повод пронаоѓањето на нов предизвик, Вилшир одработи една интересна сесија на Твитер и им посвети внимание на своите фанови, а со еден одговор посебно го привлече вниманието.

Еден од фановите го потсети на неговото вонсериско издание против Барселона на „Емирејтс“ во 2011-та година, натпревар на кој Арсенал славеше со 2:1, а на кој Вилшир беше убедливо најдобар на теренот. Фанот го запраша што научил од Иниеста, Чави и Бускетс на таа прва осминафинална средба, а одговорот на Англичанецот беше доста провокативен.

– Не научив ништо од ниту еден од нив, бидејќи тројцата ги ставив во џеб таа вечер, – одговори Вилшир кој во реваншот заедно со неговите соиграчи беше поразен со 3:1 и Барселона патуваше во следната фаза во ЛШ.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни