Поврзете се со нас

Шпанија

Вилја се наврати на трансферот во Барселона: Ја напуштив Валенсија за да и помогнам

Објавено

на

Давид Вилја неколку години беше миленик на фановите на Валенсија, но подоцна, во 2010 година тој се пресели во редовите на ривалот Барселона.

Навраќајќи се на тој период, шпанскиот интернационалец вели дека се разделил со „лилјаците“ само поради лошата финансиска состојба на клубот од „Месталја“.

– Валенсија е клуб кој го обожувам и кој ми даде се што посакував во фудбалот. Имав многу висока откупна клаузула која никој не можеше да ја плати, единствениот начин да заминам беше ако клубот се согласи на продажба.

– Така и се случи, Валенсија беше во тешка финансиска ситуација, имаа потреба од парите од трансферот, а Барселона прифати да ја плати сумата. Ја напуштив Валенсија кога клубот имаше најголема потреба од трансфер, инаку јас бев многу задоволен и среќен во дресот на оваа екипа, – вели Вилја.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни