Поврзете се со нас

АТП

Виландер: Се ежам кога го гледам Надал

Објавено

на

Поранешниот светски рекет број еден, Матс Виландер често го гледаме во улога на аналитичар и своите ставови, коментари знае да се најде во фокусот на вниманието.

Како што е познато во тек е првиот грен слем Австралија Опен, турнир на кој нема многу изненадување кога се во прашање топ фаворитете за врвот, пехарот со исклучок на Зверев кој претрпе неочекувано тежок пораз од Шаповалов.

Рафаел Надал е единствено активен од големата тројка и засега добро се носи со сите предизвици, па Виландер испрати комплименти на негова адреса по триумфот над Манарино со 3-0 во сетови со тоа што првиот беше специјален, се играше тај-брек кој траеше половина час и заврши со резултат 16-14.

-Тоа е еден сет. Доколку Рафа го загубеше сетот, ништо немаше да се промени на енергетско ниво. Дефинитивно би го добил мечот, би ги добил наредни три и би славел во четири сета. Надал би освоил три сета по ред против Манарино во 49 од 50 меча. Тој е неверојатен, се ежам додека го гледам. Се надевам дека никогаш нема да замине, -изјави Виландер.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни