Поврзете се со нас

СЕХА лига

Веспрем со голем пресврт до нов трофеј во СЕХА лигата

Објавено

на

Тимот на Веспрем е старо-нов шампион во СЕХА лигата и тоа откако вечерва во завршниот меч на фајналфор турнирот во Задар беше подобар од ППД Загреб со 32-30.

Најдорбиот хрватски тим имаше фантастично прво полувреме во кое функционираше на двете страни на теренот и на пауза замина со предност од шест разлика (19-13). Во вториот дел работите се променија, унгарскиот претставник го крена нивото на игра и тоа донесе на гледаме сосема поинаква слика не теренот.

Избраниците на Момир Илиќ беа ефикасни во нападот, цврсти, борбени во одбраната и тоа им донесе голем пресврт за нов трофеј во ова натпреварување.

Јахија со 7 гола беше најефикасен, голманот Цупара имаше 10 интервенции. Чупиќ со 8 погодоци најмногу се истакна кај поразените.

Да посетиме третото место на турнорот го освои Еурофарм Пелистер кој беше подобар од Нексе.

Пелистер го надигра Нексе и го освои третото место во Задар

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни