Поврзете се со нас

СЕХА лига

Веспрем демонстрираше моќ во Задар, Пелистер ќе се бори за бронзата против Нексе

Објавено

на

Foto:facebook.com/hceurofarmpelister

Претставниците на Еурофарм Пелистер немаа што да загубат во полуфиналето со Веспрем и со таква помисла влегоа во мечот, но унгарскиот великан покажа моќ и демонстрираше дека постои голема разлика меѓу двата тима во Задар.

Македонскиот претставник имаше историско учество на фајнал-фор турнирот во СЕХА лигата, но по вечерашниот убедлив пораз, сега преостанува да се надева на многу подобро издание против Нексе во борбата за третото место и бронзата.

Мечот започна со храбра игра на Еурофарм Пелистер и почетно водство од 2:1 и 3:2, но после ова, следеше иницијатива и преземање на контрола од страна на Унгарците, кои со текот на времето го разбија македонскиот ривал.

Веспрем отиде на плус шест некаде на средина на првото полувреме, а веќе на стартот на вториот дел стана јасно дека за Пелистер нема враќање назад.

Фаворитот отиде на двоцифрена предност, па истата растеше и на крајот Веспрем победи со убедливи 41:27, резултат кој му гарантира нова борба за трофејот во СЕХА лигата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни