Поврзете се со нас

Англија

Венгер за асот на Арсенал: Тој е еден од тројцата најдобри англиски играчи

Објавено

на

Арсен Венгер долго време беше еден од најдобрите тренери на светот, човек кој секогаш негуваше атрактивен, офанзивен фудбал и со тоа ги воодушевуваше сите фанови.

Французинот веќе неколку години е надвор од таа приказна, но и денеска внимателно ги следи сите настани, случувања, па во тој контекст имаше што да каже за офанзивецот на Арсенал, Букајо Сака за кого неодамна Рио Фердинанд истакна дека се уште не е фудбалер од светска класа.

-Тој е на врвно ниво бидејќи играчите на таа возраст кои прават разлики на тоа ниво на игра имаат одлична иднина. Топ личнист која е спромна и сака да учи, работи на кариерата, сега ќе зависи од тоа колку сака да продолжи да се подобрува. Тој веќе сигурно е еден од тројцата најдобри англиски играчи, -порача Венгер.

Фердинанд ја продолжи дебатата и наброја само 12 играчи кои се светска класа (Видео)

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни