Поврзете се со нас

НБА

Вембанјама му ја уништи рекордната ноќ на Брансон, Денвер го загуби дербито со Минесота (Видео)

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/spurs

Сан Антонио и Њујорк играа продолжение за да го решат победникот на натпреварот на кој доминираа двајца играчи, а на крајот најмногу се радуваше Виктор Вембанјама.

Французинот го завршил дуелот со 40 поени и 20 скокови, импресивен ефект, кој беше доволен да го неутрализира и личниот рекорд на Џејлен Брансон, кој реализираше 61 поен, иако за тоа потроши дури 47 шута. Во дресот на Њујорк, повеќе поени постигнал само Кармело Ентони (62) на дуелот со Шарлот во 2014 година.

Васел со 23 и ДиВинченцо со 20 поени биле вторите најдобри реализатори кај двете екипи, во дуелот кој заврши со резултат 130:126.

Никола Јокиќ постигнал 32 поени, но неговиот Денвер загуби многу важен дуел со Минесота, па сега е на третото место во западната конференција. Едвардс со 25 и Конли со 23 поени биле најдобри реализатори кај победничкиот тим на овој дуел кој се играше на теренот на шампионот.

Индијана – Л.А Лејкерс 109:90
Орландо – Л.А Клиперс 97:100
Бруклин – Чикаго 125:108
Кливленд – Филаделфија 117:114
Оклахома – Феникс 128:103
Сан Антонио – Њујорк 130:126 (п)
Јута – Хјустон 101:100
Денвер-Минесота 98:111
Сакраменто-Далас 103:107
Шарлот-Голден Стејт 97:115
Вашингтон-Детроит 87:96
Мајами-Портланд 142:82

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни