Поврзете се со нас

Германија

Вегхорст се посрамоти од белата точка, Лајпциг казни за полуфинале во Купот на Германија (ВИДЕО)

Објавено

на

blank

Фудбалерите на РБ Лапциг обезбедија место во полуфиналето на Купот на Германија и тоа откако вечерва славеа над Волзфбург со 2-0.

Гостите во првиот дел имаа идеална шанса да победат, имаа удар од 11 метри, но најдобриот напаѓач на „волците“, Вегхорст се лизна и се посрамоти.

Казната за ова стигна во второто полувреме кога погодија Поулсен и  Хванг Хе-Чан за голема победа и пласман меѓу четирите најдобри каде и Холштајн Кил кој пак славеше над Есен со 3-0.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни