Поврзете се со нас

Англија

Важен триумф за „топчиите“: Арсенал го освои „Гудисон Парк“ по шест години (ВИДЕО)

Објавено

на

Екипата на Арсенал оствари победа над Евертон од 1-0 во последната средба од денешната програма во Премиер лигата.

„Гудисон Парк“ е незгоден терен за „топчиите“ и најдобар доказ за тоа е што поминаа шест години од последниот триумф на ова место, но вечерва дојдоа до три важни бода со кои останаа при самиот врв на најсилниот англиски шампионат.

Избранивите на Микел Артета долго време се обидуваат да го скршат отпорот на „карамелите“, еден гол им беше поништен поради офсајд во првото полувреме, односно до клучниот момент чекаа до 69 минута кога Тросар со атрактивен удар го матираше Пикфорд.

Арсенал има 13 бода, а во наредната рунда има соочување со Тотенхем кој има иста таков учинок што е најава за интересна градска пресметка.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни