Поврзете се со нас

АТП

Вавринка: Тешко е да се види крајот на кризата и враќањето на тенисот

Објавено

на

Еден од подобрите светски тенисери, Станислас Вавринка се надева дека до месец септември ќе се создадат услови за да се одигра „Ролан Гарос“, но воедно е свесен дека се е неизвесно поради пандемијата со коронавирусот која се уште владее низ светот.

-Во моментов сме на средина на кризата. Тешко е да се види крајот на сето ова. Се надевам поради сите луѓе на светот дека во септември ќе бидеме во фаза натпреварувањето да може да продолжи. Тоа би значело оти работите одат во посакуван правец, -вели Стен кој притоа нагласува:

-Ние доаѓаме од сите страни на светот. Сега сме сите изолирани и затворени и првиот чекор на сите ќе биде надвор да излезат. Другиот ќе биде да можеме да отидеме до продавница и ресторан. Третиот се патувањата. Потребно е време, -истакнува Вавринка.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни