Поврзете се со нас

Македонија

Вардар се пофали со две нови засилувања за пролетниот дел од сезоната (Фото)

Објавено

на

Foto:facebook.com/FKVardarSkopje

Вардар направи низа промени во текот на зимскиот преоден рок и убедливо најголема е тренерската смена, но коренити промени претрпе и тимот со кој сега ќе раководи Горазд Михајлов.

Јасна цел на Вардар ќе биде да избегне испаѓање во Втора лига во пролетниот дел од сезоната, а тимот од денеска е посилен за уште двајца фудбалери.

„Црвено-црните“ во првата фаза од денот успеаја да претстават две засилувања, Хрватот Михаел Бришки и Гамбиецот Кебел Сусо.

– 25 годишниот интернационалец од Хрватска Михаел Бришки е нов играч на ФК Вардар. Игра на позициите дефанизивен играч за врска и централен дефанизивен играч, потекнува од младинската академија на Динамо Загреб со која настапувал во младинската Лига на шампиони, а во својата кариера настапувал и за екипите на Табор Сежана (Словенија), Сесвете (Хрватска), а во нашите редови доаѓа од екипата на Санџулијано од италијанската Серија Д каде изминатата полусезона настапи на 21 натпревар. Бришки има настапувано за репрезентација на Хрватска во селекциите до 17 и 19 години.

– Кеба Кебел Сусо е нов играч на ФК Вардар. 26 годишниот напаѓач од Гамбија ни доаѓа од екипата на Јадран Декани од Словенија каде постигна 7 голови на 12 натпревари, а во досегашниот тек на кариерата настапувал и за екипите на Атард и Викторија Хотспурс на Малта.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни