Поврзете се со нас

СЕХА лига

Вардар немаше одговор за Коралес и компанија, Веспрем е новиот шампион во СЕХА лигата

Објавено

на

blank

Ракометарите на Веспрем го потврдија статусот на фаворит и славеа над Вардар со 35-27 во финалето на завршниот турнир во СЕХА лигата.

Унгарскиот тим беше едноставно поквалитен, подобар ривал од „црвено-црните“ низ целиот натпревар во Задар. Шпанскиот голман Коралес беше на високо ниво, нападот исто така функционираше, а за тоа говорат 35 постигнати погодоци.

Уште на самиот старт Веспрем поведе со 3-0 и потоа постојано ја имаше предносто, го диктираше темпото како во првото така и во второто полувреме. Првите 30 минути завршија со 15-12 за избраниците на Дејвис, позитива која во продолженеито продолжи да расте за да на крјаот истата биде плус осум за новиот првак во ова натпреварување.

Ова за Веспрем е трета титула во СЕХА лигата. Голманот Коралес имаше 14 одбрани, Ненадиќ пак со 5 гола беше најдобар стрелец, додека нашиот Манасков заврши со 4 погодоци од исто толку обиди.

Калараш даде 6 гола за вардарци, Борко пак запиша 7 интервенции.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни