Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Вардар му одговори на ЕХФ: Оваа одлука е донесена без консултација со нас, сакаме мечот…

Објавено

на

blank

Денеска Европската ракометна федерација (ЕХФ) го одложи мечот меѓу Вардар и Елверум закажан за в четврток во ракмите на второто коло во Лигата на шампионите.

Причината за тоа е фактот што Македонија е на црвената листа на земји во Норвешка, поради што играчите на Елверум ќе мораат да одработат задолжителен двонеделен карантин при враќањето од нашата земја.

Поради ова ЕХФ одлучи да му излезе во пресрет на норвешкиот прволигаш, односно да се побара нов термин.

ЕХФ го одложи натпреварот меѓу Вардар и Елверум поради ситуацијата во Македонија (Фото)

На ова реакција имаа „црвено-црните“ кои посочуваат дека се изненадени од одлуката која е донесена без нивна консултација, па воедно бараат дуелот да се одигра во предвидениот термин.

Во целост ви го пренесуваме одговорот на Вардар.

Почитувани,

Ја добивме вашата одлука за одложување на натпреварот помеѓу Вардар 1961 и Елверум. Иако минатиот петок не известивте за можноста за одложување на натпреварот, сепак ние сме изненадени од одлуката и мора да забележиме дека оваа одлука е донесена без консултација со Вардар 1961.

Како што е соопштено во официјалната информација, причина за одложување се можните проблеми за повторно влегување во Норвешка поради правилата на норвешката влада за карантин на патник што пристигнува од Република С. Македонија.

Не можеме да влијаеме на одлуките на норвешките власти, но треба да забележиме дека секоја влада обезбедува исклучок за спортските тимови. Ние сме на позиција дека Вардар 1961 не бил еднакво третиран бидејќи ги направивме сите потребни активности за организација на натпреварот, вклучувајќи ги сите стандарди за здравствена безбедност во согласност со упатствата на ЕХФ и на локалната самоуправа, како и изолираната резервација на хотелот само за луѓето од Елверум.

Потсетуваме, СЕХА Ф4 беше организиран со учество на Вардар 1961, на највисоко можно ниво и без никакви проблеми за време на турнирот и по завршувањето на турнирот за која било од учесничките екипи.

Во согласност со протоколите на Република С.Македонија, овој натпревар требаше да се игра без гледачи, а дополнително обезбедуваме редовно тестирање пред натпреварот и по натпреварот. Затоа ризикот е минимален и сметаме дека опцијата за играње на натпреварот мора да биде исцрпена. Тоа е редовна пракса во ЕУ, патниците кои имаат негативен PCR тест да не се бара да се стават во карантин.

Одложувањето на натпреварот ќе му донесе повеќе проблеми на Вардар 1961 бидејќи сме пред почеток на СЕХА лигата и ќе се соочиме со проблеми во календарот и со натпреварот со Елеверум. Од друга страна, Елверум имаше опција да го одложи својот натпревар во домашното првенство.

Ние би сакале, доколку е можно, одлуката за одложување да се ревидира и натпреварот да се игра според предвиденото.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни