Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Вардар конечно победи во Лигата на шампионите, во Скопје оружјето го положи Елверум

Објавено

на

blank

Ракометарите на Вардар по долга пауза забележаа победа во Лигата на шампионите откако во Скопје го совладаа тимот на Елверум со 35:32.

Вардарци номинално беа гости на овој натпревар затоа што од претходно беше договорено двомечот со Норвежаните да се игра во Скопје. Откако првиот натпревар заврши без победник (34:34), овој натпревар припадна во корист на вардарци кои сега се одлепија од дното на табелата и се наоѓаат на претпоследната позиција во групата Б.

blank

Вардарци до победата стигнаа со одлична игра во последните десетина минути од натпреварот кога успеаја да направат пресврт најмногу благодарение на Робин Кантегрел кој собра пет интервенции во тој период.

Тимур Дибиров беше најдобар стрелец на теренот со девет погодоци, додека одличен настап имаше и Гоце Георгиевски со четири постигнати голови. Чупиќ, Гаџа и Шеваљевиќ натпреварот го завршија со по четири постигнати голови.

blank

Следниот натпревар Вардар треба да го игра на 4 март кога треба да го нагости тимот на Мешков Брест во Скопје.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни