Поврзете се со нас

Македонија

Вардар и Пелистер ремизираа во вечното дерби, гостински триумфи за Шкендија и Шкупи

Објавено

на

blank

Вардар и Пелистер ремизираа во вечното дерби, додека пак Шкендија и Шкупи остварија гостински победи на трите најинтересни средби од 19 коло во Првата македонска фудбалска лига.

Тимот на Вардар и покрај сите проблеми, заминувања на играчи и започнување на подготовките во последен момент освои бод во битката со Пелистер на националната арена „Тодор Проески“ во Скопје. „Црвено-црните“ водеа двапати со головите на Петковски и Мирчевски, гостите од Битола возвраќаа преку Пејаковиќ и Маневски.

blank

Лидерот на табелата Шкендија го доби Силекс во Кратово со 2-1 и тоа со автоголот на Драшковиќ и погодокот на Дориев во второто полувреме. Во Велес пак фаворозираниот Шкупи дојде до трите бода во самиот финиш благодарение на зимското засилување Цветановски кој се најде на вистиското место во 78 минута.

На останатите дуели Ренова беше шокирана од Беласица (2-4), додека Струга и Македонија ЃП одиграа без победник 1-1.

 

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни