Поврзете се со нас

Свет

Ван Дајк не заборава од каде доаѓа: Вирџил со фантастичен гест ги освои симпатиите на поранешниот клуб

Објавено

на

Вирџил Ван Дајк прерасна во голема фудаблска ѕвезда и во вистински лидер во одбраната на Ливерпул, но неверојатниот холандски дефанзивец дефинитивно не заборава од каде почна.

Ван Дајк денеска се истакна со еден срдечен потег до неговиот поранешен клуб Хронинген, кој за жал се соочува со доста тешки моменти откако ги загуби сите предвидени пари до крајот на сезоната, откако холандската Федерација одлучи да ги откаже сите активности поради коронавирусот.

Клубовите од оваа земја ќе претрпат сериозни финансиски штети, а Ван Дајк одлучи да помогне такашто купи четири сезонски билети за наредната година, најавувајќи дека истите ќе ги подели меѓу навивачите кои во овие услови нема да можат да си ги дозволат.

– Купив четири сезонски билети за наредната сезона. Со ова му помогнав на Хронинген во овие тешки моменти. Сезонските билети ќе бидат распределени меѓу фанови кои нема да можат да си ги дозволат, – порача стоперот на Ливерпул.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни