Поврзете се со нас

Шпанија

Валдес го покажа единственото богатство од својата кариера во Барса: Ова вечно ќе остане во меморијата (Фото)

Објавено

на

Виктор Валдес често знаеше да биде доста потценуван и беше сметан за играч кој одлично се провлече во златната генерација на Барселона, но така не мислат фудбалските експерти, а уште помалку неговите соиграчи кои истрчаа со него во финалето во Лигата на шампионите во 2006-та година.

Барселона ја освои втората титула во Лигата на шампионите цели 16 години по историскиот успех на дрим-тимот на Јохан Кројф, но иако како неочекуван херој се истакна Белети кој го постигна победничкиот гол против Арсенал, голем спасител беше и Виктор Валдес кој после тој меч си го загарантира своето место во првиот тим.

Четиринаесет години подоцна, легендарниот шпански голман открива дека има само едно големо богатство од својата играчка кариера, а тоа е дресот кој го носеше на натпреварот во Париз.

Ниту еден медал, ниту едни ракавици, Валдес го има урамено само дресот од финалето со Арсенал.

– Единственото нешто што го чувам од мојата кариера меѓу стативите, ова е тоа што вечно ќе ми остане во меморијата…. Вечно ќе бидам благодарен за вашите пораки во изминативе неколку дена. Париз 2006-та, – порача Виктор.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни