Поврзете се со нас

Свет

Ужасен кунг-фу старт: Голманот на Еквадор „истетовира“ крампони на вратот на Куња! (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/brfootball

Еквадор и Бразил одиграа неверојатен натпревар во Кито во раките од квалификациите за Светското првенство, средба на која погодоците останаа во втор план поради сите случувања на теренот.

Двете селекции на крајот ги поделија бодовите откако одиграа 1:1, но во збир од повеќе необични околности, нависитна многу тешко е да се издвои само една.

По само 20 минути игра, двата тима останаа со по еден играч помалку на теренот, бидејќи прво беше исклучен домашниот голман Домингез, а потоа и Емерсон од редовите на Бразил.

Од исклучувањата, мора да се признае дека посебно застрашувачко беше она на голманот на Еквадор, кој приреди навистина непријатен момент кој можеше да заврши и потрагично.

Домингез ги заби своите крампони во вратот на Матеус Куња и му нанесе незгодна повреда на напаѓачот на Атлетико Мадрид, кој за среќа мина без сериозна повреда, но од овој старт ќе има траги најмалку уште неколку дена.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни