Поврзете се со нас

Свет

Уште една потврда дека е најдобар млад играч на светот: Белингем е „Златно момче“ за 2023 година

Објавено

на

Foto:twitter.com/England

Членот на Реал Мадрид и воедно англиски репрезентативец, Џуд Белингем доби уште едно признание кое е потврда дека е најдобар млад играч на светот во овој момент.

По наградата „Kopa Trophy“ која ја доби на церемонијата на доделувањето на „Златната топка“, тој сега собра уште еден „пехар“ и тоа е признанито „Златно момче“ за 2023 година. Тој доби 97 проценти од гласовите на новинарите, поточно на доминантен начин дојде до титулата најквалитетен фудбалер на светот до 21 годиниа.

Англичанецот на овој трон го наследува Гави, а претходно низ годините ваков резултат, успех имале и имиња како Меси, Руни, Погба, Агуеро, Погба, Педри, Мбапе…

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни