Поврзете се со нас

Свет

Уругвајците го избрале новиот селектор и по две децении ќе бидат водени од Аргентинец

Објавено

на

Foto:twitter.com/Uruguay

Уругвајската фудбалска репрезентација имаше разочарувачки настап на СП во Катар, па федерацијата веќе неколку месеци е во потрага по ново долгорочно решение за селекторската позиција.

Денеска, медиумите од јужноамериканската земја објавија дека изборот паднал на Марсело Биелса, кој е познат по својот конзервативен тренерски стил, но очигледно ги исполнува очекувањата на првите луѓе на федерацијата.

Аргентинскиот стручњак е без ангажман откако го напушти Лидс Јунајтед, а сега ќе има можност да води селекција со одлично реноме во светски рамки и многу ѕвезди во ростерот.

Медиумите тврдат дека останува уште федерацијта само да ја потврди информацијата и да го промовира „Ел Локо“ за нов селектор на поранешниот светски шампион.

Биелса ќе биде прв Аргентинец на позицијата уругвајски селектор по цели 22 години, кога таа функција ја извршуваше Даниел Пасарела.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни