Поврзете се со нас

Свет

Уругвајците добија жестоки казни за нивното лудило на СП (ВИДЕО)

Објавено

на

Уругвај беше едно од најголемите разочарување на Светското првенство, шампионат кој го завршија уште по мечевите од групната фаза.

Уругвајците беа елиминирани на болен начин поради помалиот број на постигнати голови од Јужна Кореја, селекција која пак во завршната рунда славеше над Португалија со гол во судиското продолжение. Овој епилог донесе голема нервоза кај јужноамериканците кои иако ја добија Гана беа незадоволни од абитарот Даниел Зиберт на кого му се нафрлија по последниот судиски свиреж.

Тие го истурија бесот кон Германецот, Единсон Кавании го турна и ВАР мониторот, па сето ова донесе реакција од ФИФА која сега им додели жестоки казни.

Дисциплинците ги казнија со четири меча суспензија Хозе Хименез и Фернандо Муслера, а Единсон Кавани и Диего Годин со по еден натпревар. Хименез и Муслера ќе мора да платат и по 20.000 швајцарски франци, додека Кавани и Година по 15 илјади швајцарски франци. Исто така тие ќе мора да и се оддолжат на заедницата преку фудбалот, плус уругвајската фудбалска ќе мора да плати уште  50.000 швајцарски франци, а ќе бидат завворени и дел оод трибините на следиот натпревар.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни