Поврзете се со нас

Свет

Уругвај со историска победа во Буенос Аирес, прекината серијата на Меси и Аргентина (Видео)

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/CONMEBOL

Светскиот шампион Аргентина доживеа непријатен пораз на домашен терен од Уругвај (0:2) во квалификациите за СП, со што е прекината долгата серија без пораз во квалификациите на избраниците на Лионел Скалони.

Избраниците на Марсело Биелса славеа во тензичен натпревар, на кој головите ги постигнаа Араухо и Нуњез, а тоа е и прва, историска победа на Уругвај на гостувањата кај Аргентина.

Луис Суарез не доби шанса на оваа средба, за разлика од неговиот добар пријател Лионел Меси, кој одигра цел натпревар, но ја прекина серијата од девет натпревари по ред на кој постигна гол.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни