Поврзете се со нас

Светски првенства

Уругвај ја продолжи импресивната мундијалска серија

Објавено

на

Фото: twitter.com/FIFAWorldCup

Уругвај не успеа да постигне гол, а со тоа не можеше да освои повеќе од бод во дуелот со Јужна Кореја, но барем ја продолжи позитивната серија во играта во одбрана,

Јужноамериканската селекција и денеска не прими гол во дуелот кој заврши со резултат 0:0, со што зад себе веќе има 465 минути без примен гол во мундијалските групни фази.

Уругвајците не примија гол на последните пет натпревари, вклучувајќи ја средбата против Ј. Кореја.

Последен фудбалер кој постигнал гол против Уругвај бил Вејн Руни на СП во 2014 година.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни