Поврзете се со нас

Европски првенства

Унгарија повторно ја сруши Србија, „покер“ партија на Италијанците пред дербито со Англија (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:twitter.com/Squawka_Live

Репрезентацијата на Унгарија успеа да оствари уште една победа во соочувањата со Србија во квалификациксиот циклус за Европското првенство во 2024 година.

Унгарците го освоија Белград во месец септември, а пак вечерва со истиот резултат 2-1 славеа во Будимпешта и со тоа направија голем исчекор кон пласман на шампионатот во Германија.

Него забележа две асистенции при погодоците на Варга и Шалаи, додека пак за гостите стрелаше дефанзивецот Павловиќ. Нашиот северен сосед заслужи далеку подобар резултат на овој меч со оглед на иницијативата, шансите, поништените голови, меѓутоа реалноста е таа што е и сега ќе мора да се фокусираат на соочувањето со Црна Гора на кое пораз може да значи и квалификациски потоп.

Италија пак во нашата група лесно се справи со Малта, поточно на најдобар можен начин се загреа за соочувањето со Англија. Четата на Спалети славеше со 4-0 со головите на Бонавентура, Берарди (2) и Фратези.

Данска беше подобра од Казахстан со 3-1.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни