Поврзете се со нас

Германија

Унгарецот во елемент: Собослаи со две мајстории донесе победа за Лајпциг (ВИДЕО)

Објавено

на

foto: https://twitter.com/RBLeipzig_EN

Екипата на РБ Лајпциг дојде до десетта сезонска победа во Бундеслигата која ја оствари на домашен терен против составоот на Штутугарт (2-1).

Популарните „бикови“ го слават името на унгарскиот репрезентативец, Доминик Собослаи кој вечерва даде два атрактивни, мајсторски голови во негов стил. Првиот дојде од слободен удар во 25 минута, додека вториот во почетната фаза на вториот дел кога по една спуштена топка од Андре Силва биеше неодбранливо во мрежата на гостите.

До крајот Штутгарт даде само почесен погодок за конечни 2-1. Лајпциг сега има 35 бода или само еден помалку од лидерот Баерн кој во оваа рунда има незгоден ривал во Ајнтрахт Франкфурт.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни