Поврзете се со нас

Европски првенства

УЕФА одреди на кој стадион ќе се игра големото финале на ЕП

Објавено

на

Последното Европско првенство на кое учествуваше и Македонија се одржа во дури 11 земји, додека следното кое се игра во 2024-та година, ќе биде одржано во една земја, но исто така ќе има турнирски распоред.

Дури десет германски града ќе бидат домаќините на континенталниот собир за две години, а денеска извршниот комитет на УЕФА го потврди распоредот и ги одреди стадионите на кои ќе се играат најважните натпревари.

На состанокот во Виена било одредено дека „Алијанц арена“ во Минхен ќе биде домаќин на натпреварот со кој ќе биде отворен турнирот, додека големото финале ќе се игра на Олимискиот стадион во Берлин.

Германската престолнина ќе го организира најважниот меч кој ќе се одигра на 14-ти јули 2024-та година, додека турнирот ќе стартува на 14-ти јуни.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни