Поврзете се со нас

Европски првенства

УЕФА им закажа гостување на Швајцарците во Нови Сад

Објавено

на

Наредната година стартуваат квалификациите за Европското првенство во 2024 година, а во месец март (25) Швајцарија ќе мора да дојде во Србија, ама не на соочување со нашиот северен сосед.

Имено УЕФА го определила Нови Сад како град домаќин на кој Белорусија ќе ги пречека Швајцарците. Белорусите поради поддршката за Русија во војната со Украина не може да игра домашни мечеви во својата татковина, па затоа дуелот е закажан на друго место кое може да биде проблематично за избраниците на Јакин.

Познато е дека Србија и Швајцарија имаа неколку интересни битки во изминативе терени, битки во кои имаше провокации, потези од Гранит Џака и Џердан Шаќири кои нашите северни соседи не ги заборавија што секако може да придонесе за пекол на стадионот „Караѓорѓе“ во Војводина без разлика на тоа што директен учесник во истата нема да биде српската селекција.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни