Поврзете се со нас

Европски првенства

УЕФА ги одреди домаќините за ЕП во 2028 и 2032 година

Објавено

на

Европското првенство во 2024-та година ќе се игра во Германија и набрзо ќе ги дознаеме сите патници на континенталниот турнир, но УЕФА веќе почна да прави подготовки и за наредните два турнира.

Европската фудбалска организација денеска ги додели организациите за наредните две Европски првенства на четири земји, што значи дека во 2028-ма и 2032-ра ќе има по два домаќини.

Велика Британија и Република Ирска ќе бидат организатори на Европското првенство кое ќе се игра во 2028-ма година, а за кое план е шест стадиони да има Англија, а по еден Република Ирска, Северна Ирска, Шкотска и Велс.

Како домаќин на турнирот, Англија реши да учествува во квалификациите и да темпира форма преку редовни натпревари, нешто што не беше случај со Германија за турнирот кој следи наредната година.

Што се однесува за турнирот кој ќе се игра во 2032-ра година, УЕФА како држави домаќини ги одреди Италија и Турција.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни