Поврзете се со нас

Лига на шампиони

УЕФА ги додели наградите за најдобар играч и најдобар тренер (Фото)

Објавено

на

Foto:twitter.com/ManCity

Свечената церемонија која ја приреди УЕФА во Монако ни го откри изгледот на групната фаза во Лигата на шампионите, но донесе и прогласување на најдобрите за сезоната која измина.

Манчестер Сити после неколку неуспешни обиди конечно стигна од најпосакуваниот трофеј, а истиот го донесе човекот кој беше сериозно критикуван за своите неуспеси во Европа како член на „граѓаните“.

Пеп Гвардиола ги замолкна критичарите со освоениот трофеј пред неколку месец, па така денеска беше избран за најдобар тренер во Европа од страна на УЕФА.

Европската централа исто така додели најголемо признание и за најдобриот голгетер на Сити, Норвежанецот Ерлинг Халанд.

Во својата прва сезона во Сити, Ерлинг успеа да ги урне сите рекорди во Премиер лигата, а заслужено беше избран и за најдобар играч од страна на УЕФА.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни