Поврзете се со нас

Европски првенства

УЕФА донесе одлука: Демирал скапо ќе ја плати прославата против Австрија

Објавено

на

foto:x.com/CBSSportsGolazo

Мерих Демирал беше херојот на Турција во пресметката против Австрија во осминафиналето на Европското првенство, меч во кој дефанзивецот ги даде двата гола за својата селекција во славјето од 2-1.

Меѓутоа стоперот си направи проблем со прославата, гест кој се поврзува со „сивите волци“ кои се ултранационалистичка десничарка група која промовира историска надмоќ на Турците, потег за кој УЕФА отвори истрага која е затворена со санкција за одбранбениот играч.

Имено дисциплинците го санкционираа Демирал со два натпревари што значи дека ќе го пропушти соочувањето со Холандија, но и евентуалното полуфинале со Англија или Швајцарија ако избраниците на Монтела обезбедат место во таа фаза.

Средбата Турција-Холандија се игра в сабота од 21 часот, а ќе суди францускиот судија Турпан.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни