Поврзете се со нас

Европски првенства

УЕФА денеска ќе ги одреди групите за ЕУРО 2024, актуелниот шампион е во последниот шешир

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/EURO2024

Репрезентациите кои веќе обезбедија место на Европското првенство во Германија денеска ќе ги дознаат противниците во групната фаза, на ждрепката која ќе се одржи во Хамбург од 18 часот.

УЕФА во присуство на претставници на сите репрезентации ќе ги одреди шесте групи со четири репрезентации, а истите ќе бидат влечени од четири шешири, при што во последниот има три репрезентации кои не се одредени, односно ќе бидат познати по плејофот во Лигата на нации.

Во првиот шешир се репрезентациите на Франција, Белгија, Португалија, Англија, Шпанија и домаќинот Германија, додека во најнезгодна позиција е актуелниот шампион Италија.

Избраниците на Лучијано Спалети изборија пласман на ЕП во последната рунда од квалификациите, а неубедливите резултати ги оставија во четвртиот шешир, што значи дека можат да добијат три незгодни противници и ниту еден од селекциите кои ќе влезат низ дополнителен плејоф.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни