Поврзете се со нас

Свет

Тухел лут: Никој не може ова да ми го објасни, ниту еден тренер на светот…

Објавено

на

Foto:twitter.com/FCBayern

Томас Тухел се обидува со Баерн Минхен да изгради една нова победничка генерација, тим кој ќе може да донесе многу радости и титули.

Дел од овој проект се секако и германските играчи кои Баерн ги имал и ќе ги има во иднина, асови кои се во репрезентацијата која во овој октомврски „прозорец“ ќе одигра два пријателски натпревари надвор од Европа и тоа во Северна Америка што го разлути искусниот стратег.

Германиците ќе играат со САД и Мексико, одлука која Тухел не може да разбере.

-Не знам дали би бил заинтересиран да играм против Мексико во Америка пред турнир во Германија. Не знам дали некој може да го објасни ова на начин што јас можам да го разберам. Не знам кој одлучил, но е одлучено.

-Има разлика помеѓу зафатен распоред и се што е надвор од дома и во различни временски зони. Ова е на крајот на издржливоста. Ниту еден тренер во светот на ова ниво нема да каже поинаку, -порача Тухел.

Избраниците на Нагелсман прво ќе се соочат со САД на 14 октомври, а потоа со Мексико во Филаделфија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни