Поврзете се со нас

Лига на нации

Тројца младинци префрлени во сениорскиот состав за дуелите со Естонија и Ерменија

Објавено

на

blank

Македонските репрезентативци и нашата фудбалска јавност се уште го прославува историскиот пласман на Европското првенство, но нашиот национален тим има нови обврски во Лигата на нации.

Селекторот Игор Ангеловски ги ослободи од обврските капитенот Горан Пандев, односно повредениот Аријан Адеми, а голманот Столе Димитриевски ќе се врати во својот клуб бидејќи поради суспензија не може да настапи против Естонија.

Вечерва стана јасно дека Ангеловски и селекторот на младинската репрезентација, Благоја Милевски, постигнале договор според кој во сениорскиот состав се префрлени Дарко Чурлинов, Тодор Тодоровски и голманот Ристе Јанков, со тоа што Јанков ќе биде во комбинација и за дуелот на младинците против Црна Гора.

За два дена, нашата селекција ја пречекува Естонија, додека на 18. ноември ќе и гостуваме на Ерменија, по што ќе биде познат и епилогот во групата од втората сезона во ова натпреварување.

Младинците пак ќе ги завршат квалфикациите против Црна Горан на домашен терен во вторник.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни