Поврзете се со нас

Свет

Тричко е симбол за гол на Кипар: Македонецот сместен во тимот на сезоната (Фото)

Објавено

на

Иван Тричковски полека спушта завеса на уште една успешна сезона на Кипар, а доказ за тоа е што искусниот македонски напаѓач уште еднаш се најде во тимот на годината.

Тричко реши да стави крај на репрезентативната кариера по историското Европско првенство и се насочи само кон клупските обврски, па на индивидуално ниво, имаше нависитна одлична сезона на Кипар.

Центарфорот со 14 погодоци е втор најдобар стрелец во првенството и уште еднаш потврди дека прави главна разлика за АЕК Ларнака, нешто што го препознаа и највисоките функционери во лигата.

Македонецот се најде во изборот на идеалните 11 во кипарскиот фудбал, а интересно е тоа што Тричко сега го делат само три гола од фамозната бројка 100.

Тричковски има постигнато 97 гола во својата кариера на Кипар, па сигурно една од неговите наредни цели ќе биде да ја заокружи стотката.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни