Поврзете се со нас

ВТА

„Три од три“ за Ѓорческа во Белград

Објавено

на

blank

Првиот македонски рекет, Лина Ѓорческа ја продолжи победничката низа и славеше на третиот натпревар на Источно-европскиот шампионат што се одржува во Белград.

Македонка во првите две рунди лесно се справи со Маријана Дражиќ (Хрватска) и Тијана Сретеновиќ (Србија) за да денеска продолжи во ист сил и со 2-0 во сетови ја реши Турчинката Чемре Анил. Ѓорческа на Анил и препушти само два гема или поточно по еден во двата сета (6-1, 6-1).

Нареден ривал за Лина е  Викторија Томова која исто во групата има максимален учинок 3-0 (три триумф).

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни