Поврзете се со нас

НБА

Тренерот на Бостон се впуштил во романса со вработена во клубот, следи жестока казна

Објавено

на

Тимот на Бостон Селтикс беше едно од најпријатните изненадувања минатата сезона во која играше дури и во финалето на НБА лигата, резултат за кој голема заслуга имаше тренерот Име Удока.

Меѓутоа како што стојат работите Удока нема да може да го води тимот во престојнава сезона, а причината за тоа е што влегол во интимна врска со жена која е вработена во структурите на клубот. Со ова се нарушени правилата на организацијата и Удока се соочува со жестока казна, суспензија според која нема да може да го води составот во престојната кампања.

Според информациите што ги пренесе „ЕСПН“ засега неговата работа не е во опасност, ама санкција ќе има и истата набрзо ќе биде соопштена.

Име по 12 години му донесе НБА финале за Бостон и сите очекуваа во најмала рака тој успех да биде повторен во натпреварувачките 2022/2023, ама последниов настан носи нова ситуација и ако се остварат најавите за негова суспензија тогаш главен тренер ќе биде помошникот Џо Мазула.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни