Поврзете се со нас

Англија

Тотенхем по само една сезона го продава играчот за кој притискаше Жозе Мурињо

Објавено

на

blank

Од таборот на Тотенхем во летниот преоден рок ќе се обидат да се ослободат од еден играч кој беше меѓу првите засилувања во ерата на Жозе Мурињо во Северен Лондон.

Станува збор за десниот бек и репрезентативец на Република Ирска, Мет Доерти кој во досегашниот дел од сезоната вооптшо не ги оправда очекувањата.

„ЕСПН“ јавува дек менаџерот на Тотенхем, Жозе Мурињо не верува дека Доерти ќе може да успее во тимот, па се согласил да биде продаден во летниот преоден рок.

Доерти пристигна во Тотенхем од редовите на Вулверхемптон за сума од 15 милиони фунти и голем дел од фановите на клубот мислеа дека тоа е вистински избор за десната бековска позиција.

Сепак, Ирецот имаше само девет натпревари од првата минута во Премиер лигата и тоа претежно сите беа во првиот дел од сезоната, за сега да го загуби првотимскиот статус.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни