Поврзете се со нас

НБА

Торонто го „врза“ лидерот на проектот со долгогодишен договор

Објавено

на

blank

Неколку дена по елиминацијата на Торонто во конференциското полуфинале, канадската франшиза соопшти важна вест околу соработката со тренерот Ник Нурс кој останува на чело на се уште актуелниот првак во НБА лигата.

Иако стана јасно дека Торонто нема да го одбрани освоениот шампионски прстен, „тренерот на годината“ од минатата година денеска доби огромна доверба од раководството и потпиша повеќегодишен договор.

Поради политиката на тимот, финансиските детали од договорот не се откриваат, но бројките кои ги оствари тимот во годината во која си замина најголемата ѕвезда Каваи Ленард, беа добра причина да се продолжи соработката со Нурс. Торонто влезе во плејофот со биланс од 53 победи и 19 порази во регуларната сезона, а по петти пат во низа играше во конференциското полуфинале на Истокот.

– Нашата доверба во Ник продолжи да расте оваа сезона и овој договор е резултат на одличното заедничко искуство кое го имаме. ИЗминатите две сезони се најдобри во нашата историја.

– Прво ја освоивме титулата, а потоа се изборивме со пандемијата и се боревме со расистичките нееднаквости во нашето општество. Ник ни демонстрираше дека е лидер на теренот, но и надвор од него. Се надеваме дека ќе имаме големи успеси заедно и во иднина, – порача претседателот на Торонто.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни