Поврзете се со нас

АТП

Тони: Рафа ќе го освои Ролан Гарос, а потоа…

Објавено

на

Foto:twitter.com/rolandgarros

Веќе зад нас е првиот грен слем во оваа календарска година Австралија Опен кој му припадна на Новак Ѓоковиќ, ас кој дојде до десеттиот триумф во Мелбурн или вкупно до 22 пехар на најголемите турнири со што се израмни на врвот со Рафаел Надал.

Наредниот голем настан е во Париз и тоа во периодот од 28 мај до 11 јуни, а според Тони Надал на него најголеми шанса да триумфира има неговиот вник Рафа пред кого сега е период на пауза по повредата која ја заработи во Австралија.

-Вистината е дека Рафаел има многу исцрпено тело, но исто така е точно дека игра професионални натпревари од својата 16 година и за тоа мора да платите.

-Топката и спортистите се движат со голем интензитет. Во такви услови, телото може да не издржи денес или утре. Но верувам дека оваа година тој ќе може да го подигне трофејот на Гарос, а потоа ќе видиме, -порача Тони.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни