Поврзете се со нас

АТП

Тони: Федерер е најдобар, ама на Надал секогаш потешко…

Објавено

на

Тони Надал е дефинитивно тренерот кој ја одбележа кариерата на Рафаел и одигра клучна улога во остварувањето на сите успеси на шпанскиот ас.

Чичкото на Рафа многу добро ги знае сите работи поврзани со него, но и со целиот тенис, па така направи кратка анализа за тоа кој биле најтешките противници на неговиот внук, а воедно посочи и кој според него е најдобриот тенисер.

-Секогаш беше потешко да се игра против Ѓоковиќ. Паметам кога игравме против Федерер постоеше начин за победа. Против Новак се уште не знаевме како точно треба да ја поставиме тактиката, -истакна Тони и додаде:

-Рожер е извонреден тенисер, сакам да го гледам. Да не сум чичко и поранешен тренер на Рафа, би сакал Рожер се да освои. Ми се допаѓа како игра елегантно и ефикасно, мисли дека е подобар од сите останати. Можеби Рафа и Род Лејвер му се блиску, ама засега Федерер е најдобар, -рече поранешниот тренер на најдобриот шпански тенисер.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни