Поврзете се со нас

Свет

Томовски и Лудвигсхафен ја прокнижија првата домашна победа во Бундеслигата

Објавено

на

blank

Лудвигсхафен на македонскиот репрезентативец Мартин Томовски забележа победа над Минден од 30-24 во денешниот меч од Бундеслигата.

Домашниот тим го најави триумфот уште во првиот дел во кој направи предност од пет голови (15-10), предност која ја сочува со квалитетна игра и во вторите 30 минути. Тројца играчи на Лудвигсхафен дадоа по седум гола и тоа Дурак, Мапес и Валиулин, додека на голот блескаше ветеранот Шкоф со 14 одбрани.

Нашиот Томовски со оглед на изданието на Шкоф не доби многу шанса, одигра помалку од 4 минути во кои немаше ниту една интервенција.

За Томовски и компанија ова беше прво славје на домашен терен, второ во шампионатот со што со вкупно 5 бода се на 17 позиција.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни