Поврзете се со нас

АТП

Томи Пол ја „грабна“ титулата во Квинс и стана најдобар американски тенисер (ВИДЕО)

Објавено

на

foto: x.com/Wimbledon

Американскиот тениски ас, Томи Пол е победник на турнирот во лондонски Квинс на кој прв носител беше Карлос Алкарас.

Пол со само еден загубен сет дојде до третата АТП титула во кариерата, триумф кој ќе му овозможи од утре да биде најдобар американски тенисер (12 на листата), поточно ќе го остави зад себе Тејлор Фриц.

Томи во денешното финале беше подобар од Лорензо Музети со 2-0 во сетови со 6:1, 7:6 (8) во дуелот кој траеше еден ипол час.

Ова за Пол е прв триумф на турнир од серијата 500, претходниѕе два пехари му се освони во Стокхолм и Далас.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни